Wieża Ratuszowa


Wieża ratuszowa to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków architektonicznych w mieście. Powstała razem z ratuszem na przełomie XIII i XIV stulecia na fundamentach zbudowanego wcześniej innego budynku. W pierwszej połowie XIX stulecia ratusz został rozebrany na skutek zniszczeń i braku pomysłu na jego odbudowę.

Styl i wygląd wieży ratuszowej

Wieża ratuszowa utrzymana jest w gotyckim stylu. Ma 70 metrów wysokości i 55 cm odchylenia od pionu. Jest zbudowana z kamiennych ciosów i cegły, ozdobiona barokowym hełmem i kamiennymi laskowaniami. Otaczał ją niegdyś odwach, czyli dziedziniec odgrodzony od reszty Rynku wysokim murem. Na przestrzeni wieków wieża ratuszowa ulegała licznym zniszczeniom i pożarom. Po jednym z nich, w 1680 roku, została wzmocniona charakterystycznymi szkarpami.

Wieża ratuszowa kiedyś

Wieża ratuszowa przeszła gruntowny remont w latach 60 ubiegłego stulecia. Odsłonięto wtedy przy okazji wiele jego tajemnic. Odkryto dawne rozplanowanie budynków, technologię budowy i ślady po kolejnych remontach na przestrzeni stuleci. Na podstawie dawnych dokumentów i badań słynnego krakowskiego architekta, prof. Wiktora Zina, zrekonstruowano trzy kamienne wykusze pierwszej kondygnacji wieży ratuszowej. Dobudowano też nowe wejściowe schody od strony ulicy Szewskiej, które przyozdobiono kamiennymi lwami przeniesionymi z pałacu Morstinów w Pławowicach.

Wieża ratuszowa obecnie

Obecnie, w przywróconej do dawnej wspaniałości wieży ratuszowej mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Można w nim zapoznać się z niezwykle barwną historią władz miejskich. Obok wejścia do obiektu wisi ponadto tablica upamiętniająca wyzwolenie miasta Krakowa z niewoli austriackiej o następującej treści: „W roku 1918 dnia 31 października, Stołeczne Królewskie miasto Kraków wyzwoliło się z pęt niewoli austriackiej. W X rocznicę oswobodzenia dnia 31 października 1928 r. w hołdzie odrodzonej Ojczyźnie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ku pamięci potomnych tablicę tę wmurowało miasto Kraków i Związek Uczestników Oswobodzenia Krakowa”. Piwnice wieży ratuszowej i dawnego ratusza skrywają w swym wnętrzu mroczne tajemnice. Przed wiekami znajdowało się tam miejskie więzienie i izba tortur. Dziś mieści się tam stylowa kawiarnia, gdzie można usiąść i odpocząć po intensywnie spędzonym dniu zwiedzania.

Apartamenty Auroraświetna lokalizacja, komfortowe wnętrza i atrakcyjne ceny noclegów. Warto!