Sukiennice


Sukiennice to jeden z najbardziej znanych w Polsce obiektów, chluba i wizytówka Królewskiego Miasta Krakowa. To tutaj, w 1787 r., miasto podejmowało króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kolacją na kilka tysięcy osób, a w roku 1809 jego bratanka, księcia Józefa Poniatowskiego. To tu, w październiku 1879 r., odbyło się przyjęcie z okazji 50-lecia twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w 1980 r. ostatni wielki bankiet zorganizowany przez kabaret „Piwnica Pod Baranami”.

Jak powstały Sukiennice?

Sukiennice powstały z inicjatywy króla Bolesława Wstydliwego, który lokując miasto w 1257 roku zobowiązał się do zbudowania obiektu handlowego. Początkowo była to ulica z kramami po obu stronach. Wejścia do Sukiennic zamykano na noc metalową kratą, co zapewniało bezpieczeństwo przyjezdnym kupcom i ich towarom. Z tych początkowych małych kramów i ulicy uformowano stopniowo budynek Sukiennic, który król Kazimierz Wielki rozbudował i zmodernizował w XIV stuleciu. Utworzono wtedy trzynawowy obiekt o długości 108 m i szerokości 18 m, z pięknymi gotyckimi elementami, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

Pożar Sukiennic i ich odbudowa

W wyniku pożaru w 1555 roku budynek Sukiennic uległ poważnemu zniszczeniu. Został odbudowany w latach 1556-1559 i ozdobiony przepiękną attyką, dzięki uczestniczącemu w odbudowie, niezwykle utalentowanemu rzeźbiarzowi i budowniczemu włoskiemu – Janowi Marii z Padwy. Przy odbudowie Sukiennic zasłużył się także Jan Frankstijn, który wykonał kryte schody na piętro od ulicy św. Jana. Z tego okresu pochodzą również charakterystyczne dla Sukiennic maszkarony, do których pozowali ponoć najzacniejsi krakowscy kupcy – rzeźbił je prawdopodobnie sam Santi Gucci z Florencji – nadworny artysta króla Zygmunta Augusta.

Sukiennice wczoraj i dziś

W połowie XIX stulecia, po wyburzeniu otaczających Sukiennice kramów, okazało się, że budynek wymaga niezwłocznego remontu i uporządkowania. Obecny wygląd budowli to dzieło architekta Tomasza Prylińskiego. W latach 1875-1879 dokonał on gruntownej przebudowy obiektu, dobudowując charakterystyczne arkady po obu jego stronach. Do obecnego kształtu Sukiennic przyczynił się także sam Jan Matejko, który zaprojektował głowice na kolumnach nowo powstałych arkad. Na odremontowanym pierwszym piętrze znalazło swą siedzibę Muzeum Narodowe. Odnowione Sukiennice otwarto uroczyście 3 października 1879 r. i w takiej formie możemy je podziwiać do dziś.

Wybierz tani i spokojny nocleg w Apartamentach Aurora i poczuj się jak u siebie w domu.