Stara Synagoga


Stara Synagoga w Krakowie, będąca częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zlokalizowana jest przy ulicy Szerokiej 24, w słynnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Ten niezwykle ciekawy i inspirujący obiekt jest jedną z najstarszych polskich synagog zachowanych w tak doskonałym stanie, przez co stanowi niezwykle cenny zabytek żydowskiej architektury sakralnej.

Krótka historia Starej Synagogi

Obiekt wzniesiony został w drugiej połowie XV wieku przez czeskich Żydów i z początku była to dwunawowa, ceglano-kamienna hala. Stanowiła jednocześnie element fortyfikacji, gdyż od swej strony zachodniej przybudowana została do fragmentu muru obronnego Kazimierza. Stara Synagoga początkowo była gotycka. Z biegiem lat zyskała jednak charakter renesansowy i taką formę zachowała do dnia dzisiejszego.

Jak zbudowana jest krakowska Stara Synagoga?

Stara Synagoga stanowi prostokątną, dwunawową halę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym, które oparte jest na dwóch smukłych toskańskich kolumnach. Od jej południowej strony znajduje się budynek tzw. babińca południowego. Jest on obecnie połączony z główną salą drzwiami, w miejscu których mieściły się dawniej dwa okna. Do północnej ściany Starej Synagogi przylega parterowa przybudówka, tzw. babiniec północny, łączący się z główną salą poprzez cztery małe zakratowane okienka, a także przebite współcześnie, podobnie jak w przypadku strony południowej, drzwi. Zadaszenie korpusu głównego przesłania ponadto wysoka arkadowa attyka.

Zwiedzanie Starej Synagogi

Obecnie w Starej Synagodze mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajdują się w nim gromadzone od 1958 roku zabytki historii i kultury żydowskiej. W hali głównej Starej Synagogi prezentowana jest wystawa stała poświęcona Starej Bożnicy, a także licznym tradycyjnym żydowskim świętom i obrzędom.

Muzeum posiada liczne kolekcje tradycyjnych żydowskich strojów, wyrobów rzemiosła artystycznego, obrazów, reprodukcji fotografii i kart pocztowych ilustrujących żydowskie tradycje i zwyczaje. Na uwagę zasługuje ikonografia żydowskiej dzielnicy na Kazimierzu, portrety Żydów w grafice, malarstwie i fotografii, a także przedmioty użytku codziennego takie, jak menory, świeczniki, kieliszki, puchary i lampki oliwne. Z obiektem Starej Synagogi związane są liczne krakowskie legendy, które dodają niesamowitego charakteru temu miejscu. Muzeum czynne jest codziennie od 9.00 do 17.00, w poniedziałki od 10.00 do 14.00.

Apartamenty Aurora to doskonałe miejsce na nocleg w centrum Krakowa. Zapraszamy!