Rynek Główny


Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych europejskich placów. Już w czasach średniowiecza swą wielkością dawał dowód bogactwa i znaczenia miasta w świecie spustoszonym po tatarskich najazdach. Dzisiejszy układ urbanistyczny Krakowa jest wynikiem lokacji, którą przeprowadzono w 1257 roku według pomysłu księcia Bolesława Wstydliwego. Nadano wówczas Rynkowi Głównemu kształt niemalże kwadratowy, z ulicami wybiegającymi parami z naroży i pojedynczymi ulicami dzielącymi na pół wszystkie cztery pierzeje. Ten regularny, prawie geometryczny kształt układu zaburza jedynie ulica Grodzka. Jako jedyna wybiega ona samotnie z narożnika południowo-wschodniego i znaczy przebieg dawnej „Wysokiej Drogi”, która przez centrum Krakowa przechodziła z jego zachodu na wschód.

Rynek Główny kiedyś…

Przestrzeń Rynku Głównego zabudowana była bardzo gęsto, ponieważ to tu skupiał się cały miejski handel. W pierwszej połowie XIX wieku zabudowa ta została jednak w większości wyburzona, a największą stratą było rozebranie ratusza i miejskiego spichrza. Likwidacji na szczęście uniknęła pochodząca z II połowy XIV stulecia gotycka Wieża Ratuszowa, a także Sukiennice, które stały się chlubą Rynku Głównego i wizytówką Krakowa we współczesnym świecie. Historia Sukiennic była bardzo burzliwa. Ta gotycka w swoim zrębie budowla powstała w celu ogniskowania najważniejszego sprzedawanego niegdyś towaru – sukna.  W połowie XVI wieku obiekt spłonął, a odbudowano go w formie renesansowej, zwieńczając attyką i zabawnymi maszkaronami. Dzisiejszy kształt Sukiennice zawdzięczają Tomaszowi Prylińskiemu i Janowi Matejce, którzy poddali je gruntownej odnowie po totalnej rujnacji w pierwszej połowie XIX stulecia.

Co warto zobaczyć na Rynku Głównym?

Północno-wschodni narożnik Rynku Głównego zajmuje główna miejska świątynia – Kościół Mariacki. Bazylika otoczona była niegdyś niewielkim cmentarzem. Obecnie w miejscu cmentarza znajduje się plac Mariacki z gotyckim kościołem św. Barbary i fontanną w kształcie żaczka. Ważnymi obiektami na Rynku Głównym są też: pomnik Adama Mickiewicza oraz niewielki kościółek św. Wojciecha u wylotu ul. Grodzkiej. Krakowski Rynek Główny otaczają kamienice, których część przekształcona została w miejskie pałace, za sprawą krakowskich magnatów, którzy chcieli mieszkać blisko królewskiego dworu. Na uwagę zasługuje kamienica Hetmańska, jedna z najstarszych kamienic Starego Miasta. Wrażenie robi też mieszczący Muzeum Historyczne Pałac Krzysztofory, a także Pałac Potockich, który nietrudno poznać po wspaniałym dziedzińcu.

Szukasz apartamentu w Krakowie, z którego będziesz zadowolony? Nie musisz dłużej szukać!
Zapoznaj się z ofertą apartamentów dwupokojowych Aurora – nie będziesz żałował. Zapewniamy komfort i atrakcyjne ceny.