Rydlówka


Rydlówka, zwana oficjalnie Muzeum Młodej Polski, jest obiektem związanym w zasadzie tylko z jednym wydarzeniem. To właśnie w tym, należącym ówcześnie do Włodzimierza Tetmajera, dworku w Bronowicach Małych odbyło się 20 listopada 1900 roku jedno z najsłynniejszych polskich wesel. Wesele Lucjana Rydla, słynnego krakowskiego poety, z córką bronowickiego chłopa, a siostrą żony Włodzimierza Tetmajera – Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele to było, jak na ówczesne czasy, ogromnie interesującym i niepowtarzalnym wydarzeniem ze względu na fakt, że wykształcony człowiek, poeta i syn profesora uniwersyteckiego żenił się z prostą, chłopską dziewczyną.

Zanim powstała Rydlówka…

W bronowickim weselu uczestniczyła większość krakowskich artystów. Był na nim również Stanisław Wyspiański, który obserwował, zapamiętał i opisał ówczesne wydarzenia w najsłynniejszej swej sztuce „Wesele”. Prapremiera wykonania arcydzieła odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim (dziś Teatrze im. Juliusza Słowackiego) i stała się jeszcze wspanialszym wydarzeniem, niż nawet samo bronowickie wesele. Dworek wybudowany został przez artystę malarza – Włodzimierza Tetmajera w roku 1894. Na jego stropowych belkach do dziś zachował się napis:

„Niechay będzie pochwalony AD MDCCCLXLIV wieki wieków Chrystus Pan, Pobłogosław nam Panie i to nasze mieszkanie zachoway ognia świenty Floryanie Rok Pański 1894 dnia 5 II M i Królowo Korony Polskiey módl się za nami.”

Muzeum Rydlówka

Po słynnym bronowickim weselu obiekt został odkupiony przez Lucjana Rydla i do dziś nazywany jest potocznie Rydlówką. Doceniając wartość budynku, w 1969 roku otwarto w Rydlówce Muzeum Młodej Polski (pod patronatem PTTK). Do prezentowania ekspozycji muzealnych przeznaczono trzy izby: weselną, taneczną i alkierz. Pierwsza z nich zrekonstruowana została dokładnie według opisu Stanisława Wyspiańskiego. Znajdują się w niej proste meble, stary zegar, lampa i skrzynia. W izbie tanecznej prezentowane są krakowskie stroje, w których balowali weselnicy, obrazy artystów ówczesnej epoki (Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Fabiańskiego czy Wincentego Wodzinowskiego), meble i liczne epokowe drobiazgi. Alkierz słynny jest z licznej ilości zdjęć uczestników wesela. Zgromadzono tam również książki i pamiątki po gospodarzach dworku. Wokół Rydlówki znajduje się sad, w którym każdej jesieni, dokładnie w rocznicę wesela, odbywa się tzw. Osadzanie chochoła, czyli okrywanie różanych krzaków otuliną ze słomy.

Kiedy odwiedzić Rydlówkę?

Muzeum Rydlówka mieści się przy ulicy Włodzimierza Tetmajera 28 i można je zwiedzać we wtorki, środy, piątki i soboty od 10 do 14, a w czwartki od 14 do 18.

Apartamenty Aurora to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają noclegów w apartamentach dla firm. Warto zapoznać się z naszą ofertą!