Planty Krakowskie


Wystarczy mieć godzinę wolnego czasu i odrobinę zdrowia, aby w środku miasta pozwolić sobie na trochę relaksu i odpoczynku od codziennego huku i zgiełku. Możliwość taką daje spacer Plantami, niezwykłą oazą zieleni, która od ponad dwustu lat ściśle otacza Stare Miasto i nadaje mu niepowtarzalny urok.

Zanim powstały Planty

Planty powstały na początku XIX stulecia, kiedy Kraków ogrodzony był jeszcze podwójnym obwarowaniem z basztami, wieżyczkami i fosą. Zewnętrzna przestrzeń dookoła murów oddzielała miasto od jego przedmieść. Była to strefa niedostępna z uwagi na góry śmieci, rumowiska, błota i ścieki, które masowo wywożono tam z miasta. Z czasem przestrzeń ta zarosła gąszczem ostów, psiego mlecza i pokrzyw, stając się odrażającym, niegodnym Królewskiego Miasta miejscem. Dodatkowo stanowiła poważne zagrożenie epidemiologiczne dla dynamicznie rozwijającego się, XIX-wiecznego Krakowa.

Kiedy powstały Planty krakowskie?

18 stycznia 1807 r., w niespełna trzy lata po tym, gdy Kraków ogłoszono miastem otwartym, rozpoczęto wyburzanie murów, baszt i zasypywanie fosy. Pozostawiono jedynie niewielki fragment obwarowań pomiędzy ulicami Szpitalną i św. Jana, który możemy podziwiać do dziś. Na miejscu murów obronnych i fosy powstały Planty, które pierścieniem zieleni otoczyły całe śródmieście, będąc bardzo popularnym miejscem spacerów dla mieszkańców Krakowa i jego turystów. Stały się jednocześnie niezwykle charakterystyczną miejską wizytówką, bowiem żadne inne polskie miasto nie może poszczycić się podobnym parkiem. Nazwa „Planty” powstała od plantowania, czyli wyrównywania fos i obwarowań miejskich. Przy budowie Plant zasłużyli się szczególnie Feliks Radwański – profesor i senator Wolnej Rzeczpospolitej, oraz Florian Straszewski – szlachcic rozkochany w Krakowie.

Co można znaleźć na krakowskich Plantach?

Główną ozdobą Plant są drzewa i krzewy – kasztanowce, lipy, klony, jesiony, wiązy, topole, a także jeden platan. Nie brakuje też kwiatów, szpalerów, rabat, mostków i sadzawek. Wśród zieleni bieleją liczne pomniki, które powstały, gdy drzewa zaczynały dopiero rosnąć. Z czasem, w okolicy Plant, wzniosły się nowe budowle – gmach Towarzystwa Przemysłowego z charakterystyczną strzelistą wierzą z globusem, modernistyczny Pałac Sztuki czy elegancki ciąg pałacowych kamienic przy ulicy Basztowej.

Marzysz o spokojnym noclegu po całodziennym zwiedzaniu lub długiej podróży?
Komfortowy odpoczynek gwarantowany – tylko z Apartamentami Aurora!