Obóz koncentracyjny w Płaszowie


Płaszów to dzielnica mieszkaniowa Krakowa, położona w południowej części miasta. Administracyjnie należy do dzielnicy Podgórze i znajduje się na prawym brzegu Wisły. Jadąc od ronda Matecznego w stronę Wieliczki ruchliwą ulicą Kamieńskiego, dostrzegamy naprzeciwko Castoramy okazałe wzgórze z pomnikiem. Na owym wzgórzu, podczas II wojny światowej, znajdował się hitlerowski Obóz koncentracyjny w Płaszowie, a pomnik, który dziś mijamy, upamiętnia właśnie dramatyczne wojenne chwile i ludzi tam pomordowanych.

Kiedy powstał Obóz w Płaszowie?

Obóz koncentracyjny w Płaszowie utworzony został pod koniec roku 1942 na terenie dwóch żydowskich cmentarzy – podgórskiego i krakowskiego, które wówczas rozebrano. Zajmował on powierzchnię około 80 hektarów i był drugim co do wielkości obozem po Oświęcimiu. Pierwotnie Obóz w Płaszowie spełniał rolę karnej kolonii przymusowej pracy dla Żydów, lecz później więzieni w nim byli również Polacy.

Pierwsze baraki płaszowskiego obozu wybudowane zostały w pobliżu ulic Jerozolimskiej i Abrahama, a przy ich wznoszeniu pracowało ok. 2000 więźniów z miasta oraz pobliskiego żydowskiego getta. Obóz otoczono podwójnym rzędem kolczastego drutu pod napięciem oraz fosą. Dodatkowo, co kilkaset metrów znajdowały się strażnicze wieże uniemożliwiające więźniom ucieczkę.

Więźniowie Obozu w Płaszowie

Łączna ilość więźniów Obozu w Płaszowie to około 150 tysięcy osób. Jednorazowo przebywało tam od 2 do nawet 25 tysięcy ludzi w szczytowym okresie jego działania. Więźniowie podzieleni byli na kilka robotniczych grup. Niektórzy pracowali w warsztatach stolarskich, inni w kuźniach, pracowniach ślusarskich, szklarskich, szewskich czy krawieckich. Więźniów, którzy nie znaleźli zatrudnienia w warsztatach kierowano do pracy w pobliskim kamieniołomie i cegielni.

Ciężkie warunki Obozu w Płaszowie

Warunki do życia w Obozie w Płaszowie były bardzo ciężkie. Przepełnione baraki, nędza, głód, brak dostępu do wody czy opieki medycznej powodowały choroby, skrajne wyczerpanie i śmierć. Przymusowa nadludzka praca pod groźbą wymyślnych kar, chłosty i maltretowania dodatkowo wykańczały więźniów. Dowódcy obozu nierzadko też znęcali się nad mieszkańcami obozu, rozstrzeliwali ich lub skazywali na wywiezienie do Oświęcimia. Największa deportacja odbyła się w roku 1944, kiedy to Obóz w Płaszowie zlikwidowano.

Spacer po dawnym Obozie w Płaszowie

Dziś po płaszowskim obozie pozostało niezwykle malownicze wzgórze martyrologiczne pomiędzy ulicami Wielicką i Kamieńskiego. Stanowi ono wspaniałe miejsce na niedzielny spacer, pełen zadumy nad minionymi, krwawymi wydarzeniami II wojny światowej.

Skorzystaj ze świetnej oferty Apartamentów Aurora i już dzisiaj zarezerwuj tani nocleg w pięknych apartamentach w centrum Krakowa!