Muzeum Przyrodnicze


Dla odwiedzających Gród Kraka turystów, którzy lubią zwierzęta i naturę, niewątpliwie ciekawą propozycją są odwiedziny w Muzeum Przyrodniczym, znajdującym się przy ulicy św. Sebastiana 9. Muzeum Przyrodnicze działa w strukturze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, a jego główną atrakcją jest prehistoryczny nosorożec włochaty, należący do gatunku wymarłego ponad 12 tys. lat temu. Ten jedyny na świecie okaz zachowany jest w idealnym stanie w całości, co stanowi niebywałą turystyczną atrakcję.

Historia Muzeum Przyrodniczego

Za początek działalności Muzeum Przyrodniczego uznaje się rok 1865. Wtedy to właśnie Krakowskiemu Towarzystwu Naukowemu podarowano zgromadzony zbiór ptaków. Darczyńcą był Kazimierz Wodzicki herbu Leliwa, poseł na sejm w latach 1861-1963 i ornitolog – pasjonat. Pierwszą siedzibą Muzeum Przyrodniczego był gmach PAN, przy ulicy Sławkowskiej 17. W 1888 roku urządzono tam pierwszą, dostępną dla zwiedzających wystawę. Znaleziony w Staruni, niedaleko Stanisławowa, okaz nosorożca włochatego sprzed około 30 tys. lat muzeum otrzymało w roku 1929.

Muzeum Przyrodnicze – jak wygląda obecnie?

Do obecnej siedziby przy ulicy św. Sebastiana 9 Muzeum Przyrodnicze przeniosło się w roku 1993. Zostało ono czasowo zamknięte dla zwiedzających w roku 2009, a było to związane ze zmianą koncepcji działania placówki. Przekształcono ją wtedy tymczasowo w tzw. żywe muzeum, co stało się dodatkową atrakcją dla zwiedzających. Ponadto, w roku 2008 uruchomiono w budynku prywatne Aquarium, które działało nieprzerwanie do roku 2012, a zamknięte zostało ze względu na problemy finansowe. Aquarium to miało charakter edukacyjny i interaktywny.

Wystawy Muzeum Przyrodniczego

Obecnie w Muzeum Przyrodniczym znajdują się dwie wystawy stałe:

  • Rozmowa z kamieniem
  • Fauna Plejstocenu

Znajdują się w nim także liczne wystawy czasowe, o których można dowiedzieć się na bieżąco, śledząc stronę internetową muzeum. Muzeum Przyrodnicze zwiedzać można od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 15, a w soboty i niedziele od 11 do 19.

Apartamenty Aurora zapraszają wszystkich zainteresowanych atrakcyjnymi noclegami w apartamentach w samym centrum Krakowa. Poznaj nasze tanie apartamenty i zarezerwuj coś dla siebie!