Muzeum Czartoryskich


Muzeum Czartoryskich to najstarsze muzeum historyczno-artystyczne w Polsce, jego siedziba znajduje się przy ulicy św. Jana 19. Początki tego nadzwyczaj ciekawego miejsca sięgają schyłku XVIII wieku. Kolekcja zawdzięcza swe powstanie księżnej Izabeli Czartoryskiej. Muzeum Czartoryskich szczyci się jedną z najwspanialszych kolekcji i to nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Historia powstania Muzeum Czartoryskich

Zbiory były gromadzone w Puławach od 1801 roku, natomiast po powstaniu listopadowym najcenniejsze eksponaty zostały przewiezione do Paryża, do Hotelu Lambert. W 1876 roku, z inicjatywy księcia Władysława Czartoryskiego, muzealne zbiory przekazane zostały Krakowowi. Miasto przeznaczyło na ten cel baszty Stolarską i Ciesielską, a także budynek miejskiego arsenału. Książę dokupił jeszcze trzy kamienice na rogu ulic Pijarskiej i św. Jana oraz budynek biblioteki pijarskiej i po zaadaptowaniu wszystkich obiektów na cele muzealne powołano do istnienia Muzeum Książąt Czartoryskich. W 1951 roku zbiory Muzeum Czartoryskich włączono w poczet Muzeum Narodowego. W 1991 roku powstała Fundacja Książąt Czartoryskich. Ma ona za zadanie czuwać nad bibliotecznymi i muzealnymi zbiorami i jest poświęcona narodowi polskiemu.

Najważniejsze dzieła Muzeum Czartoryskich

Wiele obiektów znajdujących się w Muzeum Czartoryskich wymaga szczególnego polecenia. Obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” jest sztandarową wizytówką tego miejsca. Obok obrazu Rembrandta „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” wchodzi on w skład galerii włoskiego i niderlandzkiego malarstwa. W muzealnych zbiorach znajdują się też zestawy porcelany miśnieńskiej, liczne wyroby z kości słoniowej, fajanse i średniowieczne oraz renesansowe emalie z Limoges. Zbiory Muzeum Czartoryskich słyną również ze wschodnich militariów, które zdobyte zostały po odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. W Muzeum Czartoryskich znajdują się też historyczne pamiątki po wielkich, znaczących Polakach – hetmanach Stefanie Czarnieckim i Stanisławie Żółkiewskim, Księciu Józefie Poniatowskim, generale Janie Henryku Dąbrowskim czy Tadeuszu Kościuszce.

Szukasz możliwości odpoczynku na najwyższym poziomie?
Zobacz ofertę naszych apartamentów i wybierz coś dla siebie!