Łagiewniki


Krakowskie Łagiewniki to obszar znajdujący się w południowej części miasta. Wchodzą one w skład Dzielnicy IX Krakowa, a w Polsce i świecie kojarzone są przede wszystkim z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Siostrą Faustyną Kowalską.

Łagiewniki i Święta Faustyna Kowalska

To właśnie owa, żyjąca w latach 1905-1938, zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, będąca jednocześnie mistyczką, stygmatyczką i wizjonerką, stała się propagatorką kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Sanktuarium w Łagiewnikach od lat 40-tych ubiegłego stulecia stanowi obfitujące łaskami miejsce pielgrzymek, słynące z obrazu Jezusa Miłosiernego i grobu św. Faustyny.

Historia Sanktuarium w Łagiewnikach

Początki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach datuje się na rok 1992. W tym czasie podniesiono do rangi Sanktuarium kaplicę św. Józefa przy zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Po beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej 18.04 1993 roku, a następnie jej kanonizacji 30.04.2000 roku nastąpił dynamiczny rozwój obiektu. Przyczynił się do tego Papież Jan Paweł II, który podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny w roku 1997 i 2002 kładł szczególny nacisk na znaczenie Miłosierdzia Bożego w życiu każdego człowieka.

Jak wygląda Łagiewnickie Sanktuarium?

Centralną część Sanktuarium w Łagiewnikach stanowi kaplica św. Józefa wraz z obrazem Jezusa Miłosiernego oraz grobem św. Faustyny. Jest to część neogotyckiego zespołu klasztornego Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, wybudowanego w latach 1889-1891. Charakterystyczna, widziana z oddali, elipsoidalna bazylika ze znaną każdemu wieżą, wzniesiona została w latach 1999-2002. Posiada 2 poziomy, a jej wnętrze jest w stanie pomieścić nawet 5000 osób. Konsekracja kościoła miała miejsce 17 sierpnia 2002 roku, a dokonał jej Papież-Polak w trakcie swej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Cenisz sobie komfort i przyjemny relaks w centrum miasta? Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Apartamentów Aurora