Krakowskie ZOO


Według historycznych przekazów, już od końca XIV stulecia na Wzgórzu Wawelskim hodowano drapieżne zwierzęta. Zwierzyniec królewski mieścił się tuż obok Baszty Tęczyńsiej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tzw. Rezerwat rabsztyński. Początkiem zwierzyńca stała się para lwów. Był to dar znajdującego się nieopodal miasta Florencji dla króla Władysława Jagiełły w zamian za przywileje dla florenckich kupców. W późniejszym czasie w królewskim zwierzyńcu przebywały również niedźwiedzie, rysie, lamparty, małpy, a nawet papugi. Trzymano w nim także wielbłądy, które równocześnie wykorzystywano do codziennych porządkowych prac.

Historia powstania krakowskiego ZOO

W połowie XVI stulecia zwierzyniec królewski został przeniesiony poza Zamek Wawelski. Ulokowano go nad Wisłą, nieopodal Wzgórza Salwatora. Okolica ta zaczęła być odtąd nazywana Zwierzyńcem, a zabudowania, które tam w niedługim czasie powstały – Półwsią Zwierzyniecką. Na przełomie XVI i XVII stulecia, niedługo po przeniesieniu przez króla Zygmunta III Wazę stolicy do Warszawy, krakowski zwierzyniec zaczął podupadać, aż w konsekwencji przestał istnieć. Próby jego reaktywacji zostały podjęte w 1885 r. przez radcę miejskiego Stanisława Rehmana. W nowo otwartym Parku Krakowskim założył on niewielkie ZOO, w którym zgromadził ptaki i zwierzęta polskich ziem. W 1904 r., z inicjatywy właściciela sklepu zoologicznego „Ornis” – Antoniego Musiołka, powstał w Parku Krakowskim drugi, niejako konkurencyjny ogród zoologiczny. Obiekt ten był już znacznie większy i posiadał lamę, hienę, lamparta, świstaka, bizona, małpy, orły, puchacze i wiele innych egzotycznych zwierząt. Z chwilą wybuchu I Wojny Światowej ZOO uległo jednak likwidacji, a próbę jego reaktywacji podjęto dopiero po wojnie.

Współczesne ZOO

Dzisiejsze ZOO mieści się pośrodku Lasu Wolskiego, nieopodal Kopca Józefa Piłsudskiego. Jest to pierwszy polski zwierzyniec, który założony został w naturalnym środowisku, a starania o jego uruchomienie rozpoczęto już w 1925 roku. Zaczątek współczesnego ZOO stanowiła bażanciarnia i kilka innych chowanych przy okazji zwierząt. Ogród rozpoczął swoje działanie w 1928 roku, a w rok później nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Kiedy można zwiedzać ZOO?

Obecnie krakowskie ZOO może poszczycić się prawie tysiącem zwierząt w ponad 200 gatunkach, a wyprawa tam to doskonały pomysł na relaks, spacer i odrobinę przyjemności. Kasa ZOO czynna jest codziennie (również w niedziele i święta) w godzinach 9:00-18:30, a zwiedzanie możliwe jest do godziny 19:30.

Relaks w komfortowych warunkach w samym centrum Krakowa?
Takie możliwości daje nocleg w Apartamentach Aurora – czekamy na Ciebie!