Kościół św. Wojciecha


Kościół św. Wojciecha jest bez wątpienia jednym z najstarszych w Krakowie. Znajduje się on na Rynku Głównym w miejscu, w którym narożnik placu wchodzi w zwężającą się ulicę Grodzką. Ten niewielki, kamienny budynek to prawdziwy świadek krakowskiej historii. Wedle legendy, przed misyjną wyprawą na Prusy w X wieku głosił tam kazania oraz chrzcił mieszkańców miasta sam św. Wojciech – patron Polski, który był zaprzyjaźniony z Bolesławem Chrobrym oraz Ottonem III. Budowla zwieńczona jest barokową kopułą z XVII wieku, zaś od strony ul. Grodzkiej podziwiać można romański portal pochodzący z XII w. Kościół św. Wojciecha nie jest kościołem parafialnym. Jego macierzystym kościołem jest Bazylika Mariacka.

O Kościele św. Wojciecha – wygląd i historia

Zewnętrzny wygląd Kościoła św. Wojciecha jest dość skromny, jednak są to tylko pozory, bowiem można w nim wyróżnić kilka następujących faz:

  • przedromańska,
  • romańska,
  • gotycka,
  • renesansowa,
  • barokowa.

Całość powstała na pozostałościach drewnianego budynku, który to – według tradycji – mógł być świątynią pogańską, zastąpioną kościołem na przełomie X i XI wieku. Około sto lat później powstał kolejny kościół romański, budowany z wapiennej romańskiej kostki oraz ciosów wapiennych. W takim kształcie – bez większych zmian – budynek przetrwał do dnia dzisiejszego, mimo późniejszych przeróbek z XVII oraz XVIII w. Po pracach konserwatorskich wnętrze świątyni odzyskało apsydy romańskie, co natomiast spowodowało, że zniknęło cenne wyposażenie pochodzące z późnego baroku.

Co warto zobaczyć w Kościele św. Wojciecha?

W głównym ołtarzu znajduje się kopia (z XVII w.) obrazu Matki Boskiej Większej. Na belce tęczowej widoczny jest drewniany krucyfiks pochodzący z XV wieku.  Kościół św. Wojciecha ulokowany jest teraz o około 2-2,6 metra niżej niż pierwotnie – kiedyś wchodzono do niego po schodkach, teraz zaś po schodkach schodzimy. Wiąże się to z faktem, iż Rynek Główny był sukcesywnie podwyższany.

Muzeum w podziemiach Kościoła św. Wojciecha

W podziemiach Kościoła św. Wojciecha, w sezonie letnim, można obecnie zwiedzać bardzo interesującą wystawę – Dzieje Rynku Krakowskiego, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Ekspozycja prezentuje archeologiczne przemiany Rynku oraz poszczególne fazy budowy Kościoła św. Wojciecha.

Apartamenty Aurora – wygoda, dobra cena, atrakcyjna lokalizacja
Sprawdź ofertę apartamentów 1-pokojowych