Kościół św. Piotra i Pawła


Kościół św. Piotra i Pawła to niezwykle charakterystyczny obiekt, znajdujący się przy ulicy Grodzkiej 54, w części wschodniej placu św. Magdaleny i w bezpośrednim sąsiedztwie romańskiego kościoła św. Andrzeja. W Kościele św. Piotra i Pawła od 1842 r. znajduje się siedziba parafii Wszystkich Świętych, a obiekt stanowi doskonały przykład epoki wczesnego baroku w Krakowie i jest pierwszym barokowym budynkiem w mieście.

O historii i budowie Kościoła św. Piotra i Pawła

Budowa Kościoła św. Piotra i Pawła nastąpiła z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy i związana jest bezpośrednio z Jezuitami – zakonem sprowadzonym przez króla do Polski w celu walki z reformacją. Początkowe plany zakładały, że kościół Jezuitów stanie na rogu Rynku Głównego i ulicy Wiślnej, jednakże w 1596 roku ks. Piotr Skarga Pawęski – słynny jezuicki działacz kontrreformacji i najwybitniejszy polski kaznodzieja, wykupił kilka kamieniczek przy ulicy Grodzkiej, gdzie po ich wyburzeniu stanęła świątynia.

Prace nad budową Kościoła św. Piotra i Pawła rozpoczęły się w 1597 roku. Jego wygląd nawiązywał do słynnego kościoła rzymskiego del Gesu. Budowniczymi świątyni byli kolejno:

  • Józef Britius
  • Jan Maria Bernardoni
  • Jan Trevano

Ostatni artysta nadał Kościołowi św. Piotra i Pawła ostateczny kształt w latach 1605-1619. Stworzył przepiękną, monumentalną fasadę, kopułę i wystrój wnętrza. Uroczystej konsekracji świątyni dokonano 8 lipca 1635 roku.

Po kasacie jezuickiego zakonu w roku 1773 Kościół św. Piotra i Pawła przechodził różne koleje losu. W latach 1809-1815 służył nawet jako prawosławna cerkiew. Na przełomie wieków obiekt był wielokrotnie odnawiany, a ostatniego generalnego remontu dokonano w roku 1975. W 1960 r. świątyni nadano rangę bazyliki mniejszej.

Styl Kościoła św. Piotra i Pawła

Mimo barokowego charakteru, Kościół św. Piotra i Pawła różni się zasadniczo od takich barokowych obiektów, jak np. kolegiata św. Anny. Korpus kościoła jest szeroki i jednonawowy, posiada też nawy boczne o charakterze kaplic. Zbudowana z dolomitu fasada kościoła nawiązuje swoim charakterem do świątyń rzymskich, a zaprojektowane przez Kacpra Bażankę w 1722 roku ogrodzenie, mimo swego barokowego stylu, jest jednocześnie niesamowicie surowe. W Kościele św. Piotra i Pawła znajduje się najdłuższe w Polsce, liczące 46,5 m wahadło Foucalta, a w podziemnej krypcie pochowany jest ks. Piotr Skarga – postać nierozerwalnie związana z kontrreformacją, Jezuitami i bazyliką Wszystkich Świętych.

Weekendowy wypad do Krakowa?
Skorzystaj z ciekawej oferty apartamentów 3-pokojowychi poczuj się, jak u siebie w domu!