Kościoł Mariacki


Oprócz zamku na Wawelu i Sukiennic najbardziej znanym i cenionym zabytkiem Krakowa jest niewątpliwie Kościół Mariacki. Jego charakterystyczna, wznosząca się nad panoramą miejską, wieża jest jedną z głównych wizytówek miasta i kojarzy się przede wszystkim z wygrywanym co godzinę Hejnałem Mariackim. Kościół Mariacki jest główną świątynią miasta, bazyliką, a zarazem kościołem archiprezbiterialnym. Jest też skarbnicą narodowych pamiątek i niezwykłą dumą miasta, której niedawne konserwatorskie prace przywróciły świetność sprzed lat.

Jak powstawał Kościół Mariacki?

Obecny obiekt powstał w miejscu późnoromańskiej świątyni z lat 1221-1222, z której zachowały się jedynie znikome resztki. W latach 1288-1320 Kościół Mariacki przebudowano na halę i z tego okresu zachowały się dolne części wież. Wznoszenie zupełnie nowej bazyliki rozpoczęto w latach 1355-1365. W tym okresie powstało nowe, znacznie wyższe prezbiterium. W latach 1392-1397, według projektu Mikołaja Wernera, powstał bazylikowy korpus, a w latach 1400-1408 podwyższono północną wieżę, przyozdobioną dziełem Mateusza Heringka – wspaniałym hełmem w kształcie korony. W latach 1435-1446 nawowy korpus otoczony został kaplicami, którym na początku XVI wieku dodano późnogotyckie sklepienia. W późniejszych wiekach dołączono jeszcze wiele aneksów i kaplic. Ponadto w latach 1750-1752 wzniesiono wspaniałą zachodnią kruchtę będącą odwzorowaniem kaplicy Grobu w Jerozolimie.

Największy skarb Kościoła Mariackiego

Największym skarbem w Kościele Mariackim jest imponujący, późnogotycki ołtarz główny z lipowego, polichromowanego drewna. Dzieło dłuta Wita Stwosza powstało w latach 1477-1489 i ma formę poliptyku ku czci Najświętszej Maryi Panny – patronki świątyni. W środkowej części ołtarza znajduje się nadnaturalnej wielkości scena zaśnięcia Matki Jezusowej, a w jego części górnej – scena Wniebowzięcia. W ażurowym baldachimie zwieńczenia mistrz Wit umieścił scenę koronacji Matki Boskiej w niebiosach. W bocznych częściach ołtarza Kościoła Mariackiego znajdują się posągi świętych Wojciecha i Stanisława – patronów Polski, a w jego skrzydłach umieszczonych zostało 18 płaskorzeźbowych scen z życia Chrystusa i Maryi.

Tani nocleg w ścisłym centrum Krakowa – sprawdź ofertę!