Kopiec Kościuszki


W pejzaż Krakowa i jego okolic bardzo naturalnie wpisały się cztery kopce: Kopiec Kościuszki, Piłsudskiego, Kraka i Wandy – panorama miasta nie byłaby bez nich taka sama. Sypanie kopców praktykowano już w czasach prehistorycznych. Były one miejscem pochówku i kultu, a także pełniły funkcje obserwacyjne i obronne.

Skąd pomysł na Kopiec Kościuszki?

Pomysł budowy Kopca Kościuszki powstał już w roku 1817, po śmierci tego znanego bohatera narodowego. Kult Tadeusza Kościuszki narastał bowiem bardzo mocno, a szczególne jego uwielbienie widoczne było właśnie w Krakowie – mieście, z którym związane było jego życie, działalność i w którym spoczęło jego ciało. Za budową Kopca Kościuszki przemawiał fakt, że jest to pomnik trwały, niemożliwy do obalenia przez wroga i że w dzieło jego budowy zaangażowany jest zawsze cały lud.

Budowa Kopca Kościuszki

Uroczyste wznoszenie Kopca Kościuszki rozpoczęto 15 września 1820 roku po ostatecznym zatwierdzeniu budowy przez Senat rządzący Wolnego Miasta Krakowa. Na miejsce jego powstania wybrano znajdujące się na zachód od miasta wzgórze świętej Bronisławy. Budowa Kopca Kościuszki stała się wielkim wydarzeniem i przyciągnęła do Krakowa wielu Polaków, nawet spoza ówczesnej Rzeczpospolitej Krakowskiej. W sypaniu tego niepowtarzalnego pomnika brali udział weterani powstań, chłopi, młodzież, a nawet odwiedzający miasto cudzoziemcy. Ponieważ nawet symboliczny udział w budowie postrzegano jako niezwykły zaszczyt i patriotyczny obowiązek, chętnych do pracy nie brakowało. Po trzech latach wytężonej pracy, mimo finansowych problemów miasta, budowę Kopca Kościuszki uroczyście zakończono 25 października 1823 r.

Losy Kopca Kościuszki

Opieką nad Kopcem Kościuszki zajął się Komitet Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki. W 1836 roku zamieszkał w nim syn kościuszkowskiego żołnierza – Kalikst Waligórski, a u stóp kopca planowano wybudować, składającą się z czterech gospodarstw, osadę rolną dla chłopów biorących udział w insurekcji kościuszkowskiej. Plan ten pokrzyżowali jednak Austriacy, którzy po wcieleniu Krakowa do zaboru Austriackiego w roku 1850 zajęli obiekt, organizując na nim punkt obserwacyjny, a teren wokół niego zaczęli fortyfikować. W trakcie II wojny światowej hitlerowscy okupanci planowali zniszczyć Kopiec Kościuszki, a podczas wyzwalania Krakowa obiekt stanowił punkt obserwacyjny i siedzibę dowództwa wojska radzieckiego.

Jak jest dzisiaj na Kopcu Kościuszki?

Dziś Kopiec Kościuszki stanowi niezwykle urokliwe miejsce do spacerów w słoneczne, niedzielne dni. W odnowionej części fortu od roku 1977 działa hotel ze stylową kawiarnią, a od początku lat 90-tych ubiegłego wieku znajduje się tam również siedziba radia RMF FM. Bezpośrednio przy Kopcu Kościuszki działa Muzeum Kościuszkowskie, które doskonale pozwala zapoznać się z życiem i działalnością Tadeusza Kościuszki.

Służbowy pobyt w Krakowie?
Apartamenty Aurora posiadają atrakcyjną ofertę apartamentów dla firm. Zapraszamy!