Kaplica Zygmuntowska


Spacerując po wawelskim wzgórzu i obserwując dachy znajdujących się tam zabudowań nietrudno dostrzec wyjątkową, złotą kopułę jednej z kaplic Wawelskiej Katedry. Jest to Kaplica Zygmuntowska, którą nie bez powodu nazywa się perłą polskiego renesansu. Kaplica ta jest bowiem jednym z nielicznych renesansowych obiektów w Polsce i w Krakowie. Z jej budową nie spieszono się zanadto. Powstawała aż przez dziewięć lat, od roku 1524 do 1533, kiedy to nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Renesansowy obiekt wybudowany został w miejscu wcześniejszej gotyckiej kaplicy, ufundowanej w 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.

Kaplica Zygmuntowska – projekt i wygląd

Głównym architektem Kaplicy Zygmuntowskiej był pochodzący z Florencji, włoski artysta Bartolomeo Berrecci. Zgromadził on wokół siebie takich wybitnych artystów, jak Antoni z Fiesole, Giovanni Maria Padovano, Filip z Fiesole, Mikołaj de Castiglione, Jan Cini ze Sieny, Bernardinus Zanobi de Gianotis czy Jan Sol, którzy podjęli z nim współpracę przy realizacji projektu. Kaplica Zygmuntowska wzniesiona została na planie kwadratu, a charakterystyczną pozłacaną kopułą przykryto ją w roku 1592. Była to inicjatywa Anny Jagiellonki, która zapragnęła, aby wyróżnić tę kaplicę spośród kilku innych.

O wnętrzu Kaplicy Zygmuntowskiej

Wnętrze Kaplicy Zygmuntowskiej zdominowane jest przez czerwień marmurów i liczne złocenia. Powierzchnia ścian pokryta jest rzeźbionymi groteskowymi i arabeskowymi dekoracjami, a także mitologicznymi i roślinnymi ornamentami, stworzonymi przez Jana Cini ze Sieny. Naprzeciwko wejścia do kaplicy znajduje się nagrobek Anny Jagiellonki, dłuta Santiego Gucciego. Na uwagę zasługuje też stworzona w latach 1527-1529 ława z podtrzymującą koronę parą brązowych aniołków.

Ołtarz w Kaplicy Zygmuntowskiej

Ołtarz w kaplicy ufundowany był w latach 1531-1538 przez króla Zygmunta Starego. Wybudowany on został wg projektu Hansa Dürera i wykonywało go prawdopodobnie kilku norymberskich artystów. Naprzeciw ołtarza miejsce swe znalazły dwa królewskie grobowce, w których spoczęli ostatni Jagiellonowie – król Zygmunt Stary i król Zygmunt August. Kaplicę Zygmuntowską od katedralnej nawy oddziela krata, na której umieszczono herb Polski, Litwy, a także rodowy symbol Sforzów.

Apartamenty Aurora – komfortowe i tanie noclegi w centrum Krakowa!