Filharmonia Krakowska


W roku 1817 stare muzyczne tradycje Krakowa przyjęły bardziej zorganizowaną i powszechną formę. Powstało wtedy bowiem Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Muzyki, które można dziś uznać za pierwszą na polskich ziemiach filharmonię. Na czele amatorów i zawodowych muzyków orkiestry oraz chóru stanął W. Gorączkiewicz – ówczesny organista wawelskiej katedry. Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Muzyki działało nieprzerwanie do roku 1844. Prób jego wskrzeszenia dokonywano wielokrotnie, lecz dopiero po II Wojnie Światowej, z inicjatywy Zygmunta Latoszewskiego, powołano do istnienia w Krakowie Państwową Filharmonię. Instytucja rozpoczęła swoją działalność w lutym 1945 roku, która trwa nieprzerwanie do dziś. Na przełomie blisko 70 lat działania instytucji jej dyrektorami byli m.in. Jan Maklakiewicz, Walerian Bierdiajew czy Piotr Perkowski. Kierownikami artystycznymi i dyrygentami byli zaś tacy znakomici muzycy, jak: Henryk Czyż, Bronisław Rutkowski, Stanisław Skrowaczewski, Witold Rowicki czy Andrzej Panufnik.

O historii powstania Filharmonii Krakowskiej

Gmach Filharmonii Krakowskiej wzniesiony został według projektu Józefa Pokutyńskiego już w 1931 roku. Początkowo pełnił rolę Domu Katolickiego, a głównym inicjatorem budowy był Kardynał Książę Adam Sapiecha. Autorzy projektu wzorowali się na słynnym budynku Maison du Peuple w Brukseli, który posiadał podobne przeznaczenie, a wzniesiony został 34 lata wcześniej. Fasada Filharmonii Krakowskiej i jej sala koncertowa mają charakter neobarokowy. Pozostałe pomieszczenia utrzymane są w stylu modernistycznym. Konstrukcja obiektu zorganizowana jest na kształcie litery „L”, a jej elewacja została zaprojektowana tak, aby tworzyła najważniejszy element architektury budynku. Jest ona bowiem widoczna zarówno od strony Plant, jak i od ulicy Franciszkańskiej, musi więc spełniać najwyższe standardy estetyczne.

Wielki pożar Filharmonii Krakowskiej

W 1991 roku miał miejsce pożar Filharmonii Krakowskiej. Ucierpiało wtedy większość pomieszczeń, a także zawalił się dach obiektu. Największa strata dotyczyła jednak doszczętnie spalonych organów, które podczas prac remontowych należało rozebrać.

Filharmonia Krakowska dzisiaj

Dziś Filharmonia Krakowska może poszczycić się najokazalszym instrumentem w Krakowie – organami firmy Johannes Klais – Orgelbau Bonn, które przekazano do użytku w roku 1996. W obiekcie organizowane są światowej klasy koncerty, w których uczestniczą najznakomitsi artyści z Polski i ze świata.

Szukasz noclegu w wygodnych i tanich apartamentach? Warto skusić się na ofertę Apartamentów Aurora!