Collegium Maius


U zbiegu ulic św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie mieści się budynek muzeum UJ Collegium Maius. Obiekt ten zbudowany jest z cegły i kamienia. Jego fasada od strony ulicy Jagiellońskiej posiada charakterystyczne gotyckie strzelistości oraz wykusz. Pośrodku budynku można podziwiać niepowtarzalny dziedziniec z niezwykle urokliwą studnią, do którego prowadzi gotycki portal. Dookoła dziedzińca znajduje się ganek, który został wsparty na kryształowych sklepieniach krużganków. Na wysokości pierwszego piętra od południowej strony zauważyć można ozdobne, późnogotyckie wejście do Librarii, tzw. Porta Aurea.

Kilka słów o historii Collegium Maius

Collegium Maius jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce, a jego historia rozpoczyna się w roku 1400, kiedy to w trakcie rozbudowy Akademii Krakowskiej król Władysław Jagiełło podarował Uniwersytetowi narożną kamienicę Pęcherzów z Rzeszotar, wykupioną od nich za 600 grzywien.

W XV wieku obiekt Collegium Maius był kilkakrotnie powiększany poprzez dołączanie do niego sąsiadujących budynków, które po pożarze w 1492 roku ostatecznie stworzyły jedną całość. Otoczono wtedy wewnętrzny dziedziniec budynku późnogotyckimi, arkadowymi krużgankami o charakterystycznych, kryształowych sklepieniach.

Jak wygląda budynek Collegium Maius?

Wygląd zewnętrzny oraz układ wnętrz Collegium Maius pozostawał niezmieniony aż do połowy XIX stulecia. Przebudowa obiektu nastąpiła w latach 1840-1870. Budynek zaadaptowano wtedy na siedzibę Biblioteki Jagiellońskiej i nadano mu modny w ówczesnych czasach neogotycki charakter. Zmieniono więc całkowicie zarówno wygląd, jak i przeznaczenie budowli. Do oryginalnego, aktualnego do dziś, wyglądu obiektu powrócono dopiero w roku 1940, z inicjatywy prof. Karola Estreichera. Collegium Maius opuściła wtedy uniwersytecka biblioteka, co umożliwiło przeprowadzenie w nim w latach 1949-1964 kompleksowego remontu. Po remoncie obiekt przeznaczono na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum to bogate jest w przedmioty związane z uniwersyteckimi dziejami. Na uwagę zasługuje zespół astronomicznych przyrządów, z których według historycznych podań korzystał sam Mikołaj Kopernik. Zwiedzając muzeum warto również zwrócić uwagę na astrolabium arabskie – bezcenny obiekt z 1054 roku, a także na jeden z najstarszych globusów – Globus Jagielloński.

Szukasz taniego apartamentu 1-pokojowego? Wybierz coś specjalnie dla siebie z oferty Apartamentów Aurora!