Brama Floriańska


Brama Floriańska jest niezwykle charakterystycznym krakowskim zabytkiem. Po przejściu przez nią znajdujemy się na ulicy Floriańskiej, będącej obecnie jednym z głównych deptaków Krakowa. Wśród krakowskich żaków mówi się, że przez bramę nie powinni przechodzić studenci pierwszego roku, jeżeli chcą bezproblemowo zdać wszystkie egzaminy i dostać się na rok drugi.

Krótka historia Bramy Floriańskiej

Owa średniowieczna budowla z basztą, wzniesiona pod koniec XIII stulecia, pełniła funkcję obronną miasta. Była jedną z ośmiu bram miejskich i jednocześnie elementem fortyfikacji grodu Kraka. Stanowiła niezwykle skuteczną przeszkodę dla najeźdźców od północnej strony miasta. Biegł też przez nią trakt w kierunku Kleparza, nieopodal kościoła św. Floriana, a także rozpoczynała się tam tzw. Droga Królewska na Wawel. Przez Bramę Floriańską wkraczali do miasta królowie, dyplomaci, jak również znane osobistości.

O Bramie Floriańskiej

Brama Floriańska – zwana także Bramą Chwały (Porta Gloriae) ma 34,5 m wysokości. Stoi przed nią tzw. „Rondel”, czyli po prostu krakowski Barbakan z 1499 roku. Początkowo był on połączony z bramą tzw. szyją i stanowił dodatkową funkcję obronną grodu. Około 1300 roku powstała najstarsza, kamienna część bramy. W XV wieku dobudowano do niej kondygnację ceglaną z charakterystycznym strzelniczym gankiem, który wsparty został na kamiennych konsolach. W XVI wieku w bramie mieściły się miejskie stajnie, a w roku 1694, w wyniku najazdu szwedzkiego, brama przeszła gruntowny remont. Zyskała wtedy barokowy hełm, który zachowany został do dziś. Od strony Plant Bramę Floriańską zdobi XIX-wieczna płaskorzeźba piastowskiego orła. Płaskorzeźba ta, wykonana wg projektu Jana Matejki przez Zygmunta Langmana, zastąpiła poprzedniego orła. Od strony rynku Bramę Floriańską przyozdabia natomiast XVIII-wieczny wizerunek św. Floriana – patrona strażaków. Po wejściu do Bramy Floriańskiej podziwiać można ołtarz klasycystyczny z obrazem Madonny – Matki Boskiej Piaskowej.

Apartamenty Aurora – atrakcyjne i komfortowe noclegi w Krakowie na każdą kieszeń!