Bazylika Świętej Trójcy


Nieopodal placu Wszystkich Świętych, u wylotu ulicy Stolarskiej, ponad zielenią krakowskich Plant, wznosi się strzelisty, rdzawoczerwony kościół. Ten neogotycki obiekt z charakterystycznymi ceglanymi dekoracjami fasady to świątynia ojców Dominikanów, czyli Bazylika Świętej Trójcy. Historia kościoła sięga 1223 roku, kiedy to wraz ze świętym Jackiem przybyli do Krakowa Dominikanie. Od biskupa Iwona Odrowąża dostali oni częściowo drewniany, a częściowo murowany kościół parafialny. Po najeździe Tatarów i zniszczeniu świątyni w 1241 roku Dominikanie zaczęli obiekt intensywnie rozbudowywać.

Historia Bazyliki Świętej Trójcy

Pierwotnie halowy kościół zyskał w wieku XV formę surowego i monumentalnego kościoła bazylikowego. Na przełomie wieków świątynia ulegała licznym pożarom, a także zapadł się jej strop. W 1850 roku, podczas pożaru miasta, zniszczeniu uległa charakterystyczna murowana dzwonnica, stojąca tuż przed fasadą kościoła. Pod koniec XIX wieku świątyni nadano neogotycki charakter, który pozbawił ją pierwotnej, „ciężkiej” formy. W miejscu spalonej dzwonnicy dobudowano stylową kruchtę, a liczne przybudówki nadały Bazylice Świętej Trójcy lekkości, której pierwotnie nie posiadała.

Co można podziwiać w Bazylice Świętej Trójcy?

Wnętrze Bazyliki Świętej Trójcy utrzymane jest w stylu trójnawowej gotyckiej świątyni. Obok ołtarza głównego jest pochowany zmarły w 1288 roku książę Leszek Czarny. Na uwagę zasługuje też umieszczona w prezbiterium brązowa płyta nagrobna wybitnego poety i humanisty Filipa Kallimacha, z wyraźnymi wpływami warsztatu Wita Stwosza. Ponieważ bracia Dominikanie cieszyli się ogromnymi względami i szacunkiem ówczesnych rodów szlacheckich, w kościele nie brakuje niepowtarzalnych dzieł sztuki. Renesansowe kaplice Myszkowskich, Lubomirskich czy Zbaraskich skrywają niezwykłe rzeźby i ołtarze.

Od strony północnej do Bazyliki Świętej Trójcy przylegają zabudowania klasztorne. Utrzymane w formie krużganków wnętrze klasztoru skrywa XV i XVI-wieczne malowidła, a także pomniki, nagrobki i tablice epitafijne z XVI i XVII wieku. Strop opiera się o XIV-wieczne krzyżowo-żebrowe sklepienie, a najstarszą częścią klasztoru jest romański refektarz z 1222 lub 1225 roku.

 

Szukasz komfortowego i taniego noclegu w Krakowie?
Zapoznaj się z ofertą tanich apartamentów i wybierz coś dla siebie!