Auschwitz-Birkenau


Oświęcim to niewielka miejscowość położona na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. W świecie znana jest szerzej z uwagi na istniejący tam w latach 1940-1945 nazistowski obóz zagłady, symbol holokaustu – Auschwitz-Birkenau.

O obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau jest jedynym obozem koncentracyjnym, który znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO, a w jego skład wchodzą trzy kompleksy:

  • Oświęcim (Auschwitz I), będący macierzystym obozem pracy przymusowej, a zarazem centrum całego kompleksu
  • Brzezinka (Auschwitz II Birkenau), czyli wyposażone w krematoria i komory gazowe miejsce masowej eksterminacji
  • Monowice (Auschwitz III Monowitz), będące obozem przymusowej pracy w zakładach Buna-Werke koncernu IG Farben.

Rys historyczny Auschwitz-Birkenau

Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau powstał 27 kwietnia 1940 roku z inicjatywy Heinricha Himmlera – Reichsfuhrera SS, a pierwszym jego komendantem został Rudolf Hes. Zarząd obozu koncentracyjnego oraz jego personel stanowiły osoby związane z SS. Od roku 1942 obóz bezpośrednio podporządkowany był Inspektoratowi Obozów Koncentracyjnych, nad którym zarząd pełnił Główny Urząd Gospodarki oraz Administracji SS. W latach 1943-1944 funkcję komendanta obozu Auschwitz-Birkenau pełnił Arthur Liebehenschel, a w latach 1944-1945 Richard Baer. W sierpniu 1944 z uwagi na strategiczną sytuację na froncie wschodnim naziści rozpoczęli przygotowania do likwidacji obozu – rozpoczęły się marsze śmierci w głąb Rzeszy oraz zacieranie śladów ludobójstwa.

Auschwitz-Birkenau dzisiaj, czyli Muzeum i Miejsce Pamięci

Dziś na terenie Auschwitz-Birkenau znajduje się Miejsce Pamięci i muzeum. Warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji biletów ze względu na ogromne zainteresowanie obiektem oraz o zaangażowaniu przewodnika-edukatora, który w odpowiedni sposób naświetli rys historyczny, zwracając uwagę na najważniejsze miejsca w muzeum. Zwiedzającym udostępnione są tereny byłego obozu Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau, a czas pobytu w tych miejscach zależy od indywidualnych preferencji. Przebywając w Miejscu Pamięci należy zachować należytą powagę i szacunek.

Po intensywnym zwiedzaniu wybierz komfortowy nocleg w przytulnym apartamencie – polecamy atrakcyjną ofertę przygotowaną przez Apartamenty Aurora!